Auto Nostalgia 2023- jak było?

Do historii przechodzi właśnie kolejna edycja najstarszych targów pojazdów zabytkowych – Auto Nostalgia 2023. W tym roku Fundacja Youngtimer Warsaw miała zaszczyt być Partnerem tego wydarzenia. Ponad to postanowiliśmy połączyć siły z Olsztyńskim Klubem Motorowym im. Mariana Bublewicza i przygotować ekspozycję w klimacie motorsportowym.

Skąd w ogóle wziął się pomysł i jak wpadliśmy na siebie z Olsztyńskimi Pasjonatami klasycznej motoryzacji dowiecie się w filmie, który pojawi się na naszym kanale YouTube. Jeśli natomiast interesuje Was historia olsztyńskiego ruchu automobilowego to oddajemy głos Rafałowi Radzymińskiemu, prezesowi OKM-u:

Dzisiejszy klub ma dość złożoną historię, bo po drodze nastąpiło połączenie pasji i tradycji. Otóż w maju 2012 roku grupa pasjonatów zabytkowej motoryzacji zawiązała w Olsztynie nieformalną społeczność posiadaczy i entuzjastów klasycznych samochodów pod nazwą „Piękne Klasyki na Warmii”. W szybkim tempie liczyła niemal 100 osób. Zaczęliśmy organizować cykliczne spotkania, rajdy, pokazy, zloty. Uznaliśmy też, że każdy sezon będziemy wieńczyć wystawą na olsztyńskim zamku, ale utworzoną nie tylko z prawdziwych automobili, a również z atrakcyjnym wernisażem malarstwa o tematyce zabytkowej motoryzacji.

Po dwóch latach, kiedy siła pasji weszła już na wyższą skalę obrotomierza, formalnie połączyliśmy się z Olsztyńskim Klubem Motorowym, który miał już pięknie zbudowaną historię automobilową od 1972 roku i zostawał najstarszym czynnym ruchem automobilowym w regionie.

W 2016 roku patronem klubu został Marian Bublewicz, ikona olsztyńskiego motorsportu i niedościgniony mistrz kierownicy przełomu lat 80. i 90. ub. stulecia.

W kolejnym sezonie zaś zainicjowaliśmy cykliczne wydarzenie, które ściąga fanów naszego patrona z różnych zakątków kraju – Rajd Replica & Classic organizowany w przypadające na koniec sierpnia urodziny Mariana Bublewicza. 

 

Niekwestionowaną gwiazdą naszego stoiska była replika Poloneza 2000 Coupé Turbo grupy B autorstwa Tomasza Szczęsnego. Był to premierowy pokaz gdyż budowa auta została zakończona dosłownie kilka tygodni przed targami. Samochód na żywo robił piorunujące wrażenie, a jakość i szczegółowość prac zasługiwała na osobne uznanie. Bazując tylko na kilku zdjęciach w słabej rozdzielczości Tomkowi udało się stworzyć niesamowite dzieło, które rozpala wyobraźnię wszystkich fanów rajdów w starym stylu. Był to też swojego rodzaju hołd dla nieodżałowanego mistrza Mariana Bublewicza, dla którego to auto powstało w połowie lat 80. 

Oprócz tego na wspólnym stoisku prezentowaliśmy: Fiata 125p Monte Carlo. Wierną replika wersji, którą startowali również na arenach europejskiego czempionatu Robert Mucha czy Maciej Stawowiak. Swoją drogą to w 1977 roku udane starty w rajdach do mistrzostw Polski zaliczał na nim olsztyński mistrz, nieodżałowany Marian Bublewicz. Cywilne wersje 125p Monte Carlo od zwykłego „dużego Fiata” odróżniały charakterystyczne malowania wzdłuż nadwozia, silnik 1,6 przejęty z Fiata 132p o mocy 98 KM, sportowa kierownica, obręcze kół ze stopów lekkich i bogatsze wyposażenie.

Fiat 124 BS1 – replika wersji Abarth (CSA). Wierna replika słynnego Abartha 124 Spider, który na początku lat 70. dał się poznać jako groźna broń rajdowa. Prezentowany egzemplarz oklejony jest zgodnie z oryginałem z Rajdu Monte Carlo 1973 na którym startował Włoch Raffaele Pinto. Swoją drogą rok wcześniej zdobył Abarthem mistrza Europy, wygrywając m.in. Rajd Polski.

Seat 127- autentyczna rajdówka, która od nowości startowała w rajdach w Hiszpanii, które dokumentują archiwalne zdjęcia dostępne w sieci. Potem została odsprzedana do Niemiec, skąd w 2021 roku trafiła w ręce obecnego właściciela. W podolsztyńskiej firmie AC Racing przeszło gruntowny przegląd, by mogło startować w zawodach dedykowanych dla historycznych rajdówek.

Pod koniec lat 70. taki Fiatem 128 3p startował w wyścigach Marian Bublewicz. Prezentowana wersja to dostosowana właśnie do wyścigów i startowała w zawodach w Niemczech. Przy masie zaledwie 700 kg i silniku o zwiększonej mocy aż do 148 KM, robi piorunujące wrażenie.

Dziękujemy Wszystkim za liczne odwiedziny na stoisku i miłe rozmowy. Dziękujemy również kolegom z OKM-u za super przygotowanie i bardzo ciekawe eksponaty. Ogromne podziękowania kierujemy również do organizatorów targów, którzy po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i przygotowali wydarzenie na bardzo wysokim poziomie! 

Zdjęcia: Autophotomitive, DorotaBi, Krzysztof Gospodarek