Podsumowanie działań Fundacji Youngtimer Warsaw w 2022 roku

Nieuchronnie zbliżamy się do końca roku, a co za tym idzie czas na podsumowanie tego co za nami. Nie będzie tutaj żadnego nadużycia jeśli napiszemy, że 2022 był dla nas w wielu wymiarach przełomowy. Decyzja o zarejestrowaniu naszej działalności i nadanie jej formy fundacji, a także utworzenie konta na platformie Patronite.pl to krok milowy, w stosunku do tego wszystkiego co było do tej pory. Dzięki możliwości przyjmowania środków finansowych nasza działalność wskoczyła na zupełnie nowy poziom, ale po kolei. 

Rok 2022 rozpoczęliśmy od publikacji na naszych mediach społecznościowych „ogłoszenia o pracę”. Był to krótki komunikat, że struktura Youngtimer Warsaw jest otwarta i mile widziane są nowe osoby, które chciałyby wnieść coś do tej inicjatywy. Jedną z osób, która odpowiedziała był Mateusz, który w perspektywie czasu świetnie odnalazł się w ekipie. Początkowo sprawnie administrując facebookową grupą, następnie odnalazł swoje powołanie na bramce wjazdowej podczas Cyklicznych Spotów pod PGE Narodowym. Mati- raz jeszcze wielkie, wielkie dzięki za wszystko! A co do ogłoszenia to jest ono nadal aktualne. Jeśli masz jakiś pomysł, jesteś w czymś dobrym albo po prostu chciałbyś z nami działać to daj nam znać pisząc maila. 

Dość łagodna zima pozwoliła nam już pod koniec lutego zorganizować pierwsze Wietrzenie Klasyków na warszawskim Powiślu. Zaplanowane wydarzenie zbiegło się w czasie z początkiem Rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Natychmiastowo podjęliśmy decyzję, że podczas spotkania będziemy zbierać rzeczy, żeby wspomóc naszych sąsiadów. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Na Powiślu niemal natychmiast zapełniliśmy busa, którego udostępnił nam Jarek (jeszcze raz wielkie dzięki) i przewieźliśmy rzeczy do punktu zbiórki na Białołęce. Tu jeszcze osobne podziękowania należą się Grześkowi GiiFOTO za podrzucenie pomysłu w sobotę późnym wieczorem. 

Początek kwietnia to czas na przegląd tego co zalegało Wam w garażach i piwnicach. Po raz kolejny w NEO Garage zorganizowaliśmy przedsezonową, wielką wyprzedaż części i akcesoriów z epoki. Youngtimer Giełda to wydarzenie, które będziemy organizować regularnie – dwa razy w roku: przed i po sezonie! 

Wiosną wreszcie ruszył sezon targowy. Po pandemicznej przerwie odbyła się w Warszawie Auto Nostalgia. Tym razem Organizatorzy na lokalizacje wybrali kultowe już hale EXPO XXI przy ulicy Prądzyńskiego. My natomiast postanowiliśmy pokazać stoisko w klimatach offroad. Kwietniowe targi to była również okazja, żeby oficjalnie poinformować Was, że nasza inicjatywa to już teraz Fundacja Youngtimer Warsaw. Organizacja non-profit, która nie ma żadnych, stałych przychodów, a środki na działanie będzie mogła pozyskiwać od Was. Dlatego też zdecydowaliśmy się utworzyć konto na platformie Patronite.pl gdzie można dokonywać drobnych, regularnych wpłat na rozwój i bieżące działania. 

Maj to już zdecydowanie czas na start spotkań cyklicznych pod PGE Narodowym. Po uzyskaniu wszystkich wymaganych zgód, podpisania porozumienia i dopełnieniu szeregu innych formalności mogliśmy wreszcie zakomunikować wszem i wobec, że zaczynamy! Wydarzenie na Facebooku za sprawą magicznego dopisku „Rozpoczęcie Sezonu” urosło do niewyobrażalnych (jak nam się do tej pory wydawało) rozmiarów. Rzeczywistość zweryfikowała jednak internety bardzo szybko i w środę, 11 maja na Błoniach naliczyliśmy ponad 600 klasyków w jednym miejscu!

Ten dzień zostanie w naszej pamięci już na zawsze. Prawdziwy przełom i „game changer”, który zmienił postrzeganie tego co robimy i dał nam ogromnego kopa do dalszego działania. Bezprecedensowe wydarzenie, które swoim zasięgiem wykroczyło poza Stolicę, województwo czy nawet Polskę. Do tego w środku tygodnia, w ciągu zaledwie trzech godzin zrobiliśmy wspólnie coś, czego w tym kraju nie zrobił jeszcze nikt!

W okresie od maja do końca października zorganizowaliśmy 17 regularnych spotkań klasycznej motoryzacji, w sumie przez bramkę wpuszczając prawie 5000 samochodów. Doprecyzowaliśmy regulamin, ogrodziliśmy teren, wynajęliśmy toaletę i kupiliśmy trochę sprzętu niezbędnego do realizowania tego wydarzenia. Dzięki wpłatom od Patronów wreszcie mieliśmy budżet, z którego mogliśmy korzystać i pierwszy raz w historii nie trzeba było dokładać z własnej kieszeni. Szczegółowe wyliczenia umieściliśmy w podsumowaniu sezonu spotów dostępnym tutaj

Oprócz tego pozyskaliśmy do współpracy, po raz pierwszy w naszej historii, Partnera Strategicznego Cyklicznych Spotkań. W połowie sezonu to stanowisko objął Team Bołtowicz nadając naszej działalności dodatkowego wyrazu. Współpracę rozpoczęliśmy hucznie: na pierwszych 100 wjeżdżających osób na spota czekał voucher na kawę w Kaff And Race. Następnie co środę na środku parkingu na Błoniach meldował się DJ wraz z nagłośnieniem i uprzyjemniał czas spędzony na spocie grając i miksując muzykę z lat 70, 80 i 90. Podczas naszego ostatniego spotkania na PGE Narodowym można było zobaczyć premierowo nową Mazdę CX-60 a także uroczyście rozpoczął się cykl Mazda Experience Days. 

Nie było to jednak nasze ostatnie słowo w temacie planowanych wydarzeń na ten rok. Już na samym początku października mieliśmy przygotowany dla Was zupełnie nowy, premierowy event: Śniadanie & Gablota Classic x YW. Co wyszło z połączenia miłośników dobrego jedzenia i entuzjastów klasycznej motoryzacji mogliście zobaczyć na własne oczy 2 października w malowniczym Pałacu Zegrzyńskim. Z pewnością wrócimy do tej formuły w 2023 roku bo brakowało tego typu imprezy, a współpraca przy tym wydarzeniu to była czysta przyjemność. 

Powoli przechodzimy do końcówki roku, który w naszym działaniach wcale nie przypominał odpoczynku i odwieszenia działalności na haczyk. W listopadzie ruszyła kampania prozdrowotna skierowana do mężczyzn, której mamy przyjemność być Partnerem. Prowadź się zdrowo zachęcają Kuba Przygoński i Miko Marczyk, których mieliśmy przyjemność osobiście poznać na konferencji prasowej. Kampania zachęca do okresowego przeglądu swojej wątroby, tak jak okresowo przeglądamy swój samochód i reagujemy na każdy objaw usterki. 

Pod koniec listopada, zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, ruszyła również posezonowa Youngtimer Giełda czyli kolejna wyprzedaż garażowa. W grudniu, tradycyjnie jak co roku, nie zapomnieliśmy o tych najbardziej potrzebujących i podczas Wigilijnego Spotkania YW zbieraliśmy prezenty dla podopiecznych Domu Samotnej Matki i Dziecka w Warszawie.

To w dalszym ciągu jednak nie wszystko co zrobiliśmy przy ten rok. W maju widzieliśmy się na Powiślu podczas eventu Kawa&Samochody, który bardzo przypadł Wam do gustu. Oprócz tego intensywnie rozwijamy działalność z Patronami Fundacji. Jednym z progów wsparcia jest przynależność do Youngtimer Club’u, który wraca nieco do korzeni idei Youngtimer Warsaw: spotykamy się w kameralnym gronie, urządzamy wspólne przejażdżki w ciekawe miejsca i szukamy po drodze dobrego jedzenia. W tym roku wspólnie wybraliśmy się też do PGR Koszelew na wspaniałą Biesiadę.

Odwiedziliśmy też wreszcie targi Retro Motor Show w Poznaniu, wobec których mamy poważne plany. Ruszamy również z naszym kanałem na YouTube. Nowe treści powinny zacząć się na nim pojawiać już w styczniu! Cały czas zachęcamy Was do obserwowania naszej działalności na bieżąco- Facebook i Instagram to żródło najświeższych informacji. Pomocna będzie również grupa dyskusyjna na FB. Oczywiście zawsze jesteśmy do Waszej dyspozycji- zakładka kontakt. Zachęcamy rownież do wspierania tego co robimy, Patronite czy jednorazowa darowizna w postaci przelewu na konto to dla nas bardzo duża pomoc. Jak widzicie działamy przez cały rok i przez cały rok generujemy też stałe koszty, a większość wydarzeń. które dla Was organizujemy są bezpłatne.

Dziękujemy Wam za ten rok, to już 11 lat wspólnej działalności w temacie klasycznej motoryzacji! Życzymy Wam również wspaniałego Nowego Roku 2023 ! Do zobaczenia już wkrótce.